Učenje spretnosti
Učenje spretnosti
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Bolj kot o klasičnem učenju, je tu govor o pridobivanju spretnosti.
- Operativno pogojevanje: spretnosti pridobivamo z načinom učenja, ki dejanje posameznika poveže z rezultatom.
- Temeljna načela, po katerih deluje operativno pogojevanje, so dokaj preprosta, kar pa ne pomeni, da jih je pri urjenju psov preprosto uporabljati.
- Temeljno načelo operativnega pogojevanja je, da se vsako vedenje, ki mu sledi nagrada, okrepi, hkrati pa se poveča verjetnost, da se bo pojavilo. Prav nasprotno, pa bo vsaka oblika vedenja, ki ni nagrajena, postala šibkejša in verjetnost, da bo do nje prišlo, bo upadala.
‘Ključno’ je, da dosežemo, da se žival obnaša tako, da jo lahko nagradimo. Nagrado pa ji morate dati ob pravem času, tako da se ustrezna vedenja krepijo.
Obstajajo štiri glavne strategije, ki jih običajno uporabljajo v operativnem pogojevanju:
- krotenje obnašanja,
- vabe,
- fizično spodbujanje,
- oblikovanje.
Vsaka od njih ima svoje prednosti in slabosti.
Krotenje obnašanja
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Najpreprostejšo obliko vadbe včasih imenujemo ‘avtotrening’, natančneje pa jo opredelimo kot ‘krotenje obnašanja’. Preprosto počakajte, da se pes začne obnašati tako kot želite, in ga nato nagradite.
Morda bo trajalo nekaj več časa, preden se bo pes začel obnašati kot želite. Ko pa bo vedel, da ga čaka nagrada, če se obnaša na določen način, bo to sprejel kot prijetno igro. Na svoji učni poti bo storil veliko napak, vendar naj vas to ne vznemirja.
- Več napak kot pes stori, več se nauči o tem, kaj ne prinaša nagrade. Na koncu bo izločil možnosti, ki ne prinašajo dobička in pričel ponavljati dejanja, ki jih nagrajujete. Zdi se, da psi res uživajo v tej igri in dovolj preprosta je, da vam v procesu treniranja lahko pomagajo tudi majhni otroci. Ta tehnika deluje zelo dobro tudi pri plašnih, sramežljivih, slabo socializiranih in agresivnih psih, ker osredotoča njihovo pozornost in jih pomirja.
- Prepoznati pravi čas za nagrado je lahko zahtevna naloga. Nagrado moramo dati v pravem trenutku, da natančno sovpada z vedenjem, ki ga hočemo okrepiti in pomembno je, da jo lahko damo tudi iz daljave.
- Tisto, kar pri psu krepi vedenje, do katerega je prišlo pred nagrado, je v resnici pozitivno čustvo, ki ga dobi ob nagradi, ne pa nagrada sama.
Da bi ustvarili novo nagrado, se morate najprej odločiti, kakšno vrsto signala bi želeli nagrajevati. Signal je lahko kar koli: žvižg, svetloba, zvok, beseda ali določeno vedenje.
Urjenje z vabami
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Urjenje z vabami je še ena priročna metoda za učenje vašega psa.
- Prednost te metode, nasproti metodi krotenja obnašanja, je, da dejansko pripravite svojega psa, da stori, kar želite nagraditi, in na to ni treba dolgo čakati. Vaba je v večini primerov košček hrane, lahko pa je tudi igrača ali kaj drugega, kar ima pes rad. Če je vaba nekaj, kar si želi, jo bo pogledal in obrnil glavo, da bi sledil njenemu gibanju. Če vam uspe premakniti pasjo glavo, lahko premaknete celo telo, zato lahko uporabite urjenje z vabami za učenje telesnih položajev (sedi, dol, stoj) ali za nadzorovanje smeri pasjega gibanja (pridi, obrni se, zavrti se, pojdi desno, pojdi levo) in celo za usmerjanje njegove pozornosti na določene stvari ali ljudi, za katere želite, da je pozoren nanje.
Fizično spodbujanje
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Najbolj tradicionalen način učenja:
- treniranje na povodcu,
- z ovratnico,
- s fizičnim spodbujanjem.
Fizično spodbujanje se zdi preprost način, kako pripravimo psa do tega, da stori, kar želimo. Spodbujanje je prisiljevanje psa, da počne to, kar želimo, zato da ga lahko nagradimo. V resnici pa je fizično spodbujanje dokaj zapleteno in zahteva izkušeno osebo, da to opravi dobro. Potrebni so pravilno izbran čas, strokovno delo s povodcem in popolna doslednost. Večina ljudi potrebuje veliko vaje, preden to metodo obvlada.
Fizično spodbujanje je lahko učinkovito, če se izvaja pravilno, kar pomeni ob pravem času, na nežen, potrpežljiv in negrozeč način.
Nagrajevanje
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Hrano kot nagrado za pravilen odziv dajajte le na začetku. Spomnite se, da boste potem vabe v obliki hrane nadomestili z rokami ali z besednimi signali. Sčasoma boste zmanjšali tudi število nagrad v obliki hrane in jih nadomestili s sekundarnimi nagradami, kot je na primer ‘Priden kuža’, takoj zatem pa ga včasih pobožali po hrbtu ali ga kako drugače nagradili, morda s tem, da mu vržete žogo ali se z njim malo poigrate.