Pasja osebnost
Pasja osebnost
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Osebnost je zanimiv vidik pasjih mentalnih procesov, ker je končni rezultat kombinacija tako genetskih vplivov, kakor tudi posameznikovega učenja in njegove osebne zgodovine.
- Pri ljudeh in psih se določene osebnostne lastnosti izrazijo glede na situacijo, v kateri se znajdejo.
- Analize specifičnih osebnostnih lastnosti nam povedo, kako močno bo pri nekem posamezniku izražena določena osebnostna lastnost. Zato, namesto da bi poskušali pse ali pasme razvrščati po osebnostih v različne kategorije (kot na primer družabni in nedružabni psi), jih raje razvrstimo po lestvici.
Osebnostne lastnosti psov
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Pri testiranju osebnostnih lastnosti je bila ena zanimivejših ugotovitev ta, da so bile določene razlike v osebnostih odvisne od spola psa, kar je preseglo vse razlike med pasmami.
- Samčki so bolj nagnjeni h kazanju prevlade nad svojimi lastniki in agresije do drugih psov, so bolj igrivi, bolj zavzeti pri obrambi ozemlja in bolj napadalni do otrok.
- Samičke se bolje izkažejo pri vzgoji in udomačljivosti, zahtevajo tudi več pozornosti.
- Med samčki in samičkami ni razlik glede razdražljivosti, lajanja psov čuvajev ali pretiranega lajanja.
SPLOŠNA AKTIVNOST
- Visoka: svilnati terier, čivava, pritlikavi šnavcer, foksterier, irski seter in zahodnovišavski beli terier
- Nizka: basset hound, bloodhound, buldog, novofundlandec, škotski ovčar in bernardinec
AGRESIJA DO DRUGIH PSOV
- Visoka: sibirski husky, zahodnovišavski beli terier, škotski terier, čov-čov, foksterier in pritlikavi šnavcer
- Nizka: zlati prinašalec, novofundlandec, bretonski španjel, kodrasti bišon, šetlandski ovčar in bloodhound
NAPADANJE OTROK
- Visoko: škotski terier, pritlikavi šnavcer, zahodnovišavski beli terier, čov-čov, yorkširski terier in pomeranec (pritlikavi špic)
- Nizko: zlati prinašalec, labradorec, novofundlandec, bloodhound, basset hound in škotski ovčar
PREVLADA NAD LASTNIKOM
- Visoka: foksterier, sibirski husky, afganistanski hrt, pritlikavi šnavcer, čov-čov in škotski terier
- Nizka: zlati prinašalec, avstralski ovčar, šetlandski ovčar, škotski ovčar, bretonski španjel in pes sv. Huberta - bloodhound
Testiranje osebnosti
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Z analizo podatkov lahko osebnostno strukturo psov opišemo s petimi temeljnimi osebnostnimi lastnostmi:
- družabnost,
- radovednost proti plašnosti,
- igrivost,
- lovski nagon in
- agresivnost.
PREGLED PASJIH PASEM PO IGRIVOSTI
- Najbolj igrivi: spremljevalni, ovčarski in pastirski psi
- Najmanj igrivi: špici, nordijski vlečni in lovski psi, basenji, karolinski ter kanaanski psi
PREGLED PASJIH PASEM PO POGUMU
- Najbolj pogumni: belgijski ovčar (malinois), labradorec in gladkodlaki prinašalec
- Najmanj pogumni: kratkodlaki škotski ovčar, rodezijski grebenar, pinč
Testiranje osebnosti mladičkov
Pasja osebnost je močno genetsko pogojena, zato bi z opazovanjem obnašanja kužkov morali znati napovedati pasje obnašanje v odraslosti.
- Nekateri vzreditelji uporabljajo teste temperamenta mladičkov za izbor psov, ki bi bili najprimernejši za določeno družino ali okolje.
Pri osem tednov starih pasjih mladičkih se močno razlikujejo naslednje osebnostne lastnosti:
- družabnost,
- samostojnost,
- plašljivost,
- tekmovalnost,
- splošna dejavnost,
- raziskovanje.
Plašljivost psov se lahko napove s testiranjem temperamenta že pri dvanajstih tednih starosti.
Rezultati so veliko bolj zanesljivi, če mladičke testiramo pri šestih mesecih.
- Čeprav ta vidik temperamenta lahko zaznamo že pri zgodnjem testiranju mladičkov, testiranje starejšega psa podaja boljšo sliko o njegovih osebnostnih lastnostih v odraslosti.
Znani živalski psiholog William Campbell je oblikoval preprost sklop preizkusov, ki jih lahko uporabljajo tako vzreditelji kot lastniki psov.
Gre za opazovanje štirih lastnosti:
- Prva je razdražljivost oziroma zadržanost, pri čemer se bolj razdražljiv pes močno odziva na vsakršno obliko stimulacije, medtem ko se bolj zadržan bolje obvladuje.
- Druga je bila nagnjenost k aktivni oziroma pasivni obrambi, kjer je aktivni odziv na grožnjo grizenja, medtem ko je pasivna obramba manj konfrontacijska in se pokaže kot otrplost in beg.
- Tretja in četrta lastnost kažeta, ali je pes v družbi dominanten ali podredljiv ter – s testiranjem družabnosti – ali pes išče stik z ljudmi ali pa je samostojnejši in bolj samotarski.
Obstaja več vrst testov. V zadnjem času se raziskovalci sprašujejo o smiselnosti tovrstnih testov. Dosedanji testi niso potrdili, da rezultati mladička napovedo osebnost odraslega psa.
Osebnost in genetika
Med pasmami in med spoloma obstajajo osebnostne razlike.
- Spol in pasma sta genetsko določena, do neke mere pa tudi osebnost.
- Vzreditelji, ki trdijo, da pse vzrejajo tako za temperament, kakor tudi za izgled in skladnost telesa, delajo na podlagi te predpostavke.
- Na osebnostne lastnosti bistveno vplivajo geni. Tudi program za selektivno vzrejo. Na podlagi več kot dvajsetletnega zbiranja podatkov in njihove uporabe pri določanju, katere pse naj vzrejajo, se je pokazal skromen napredek, ki pa je bil stalen pri večini opazovanih osebnostnih lastnosti.
Razlog za presenetljiv neuspeh zgodnjih osebnostnih testov mladičkov je ta, da neka lastnost, čeprav genetsko določena, morda potrebuje nekaj časa, da se pokaže.
- Čeprav so geni, ki lahko povzročijo določen vzorec vedenja pri odraslem psu, ves čas prisotni, se morda ne pokažejo dovolj očitno, da bi jih lahko merili že pri mladičku. Stalni osebnostni vzorec pri psih potrebuje svoj čas, da se pojavi.
Osebnost in izkušnje
- Podrobnosti
- Nadrejena kategorija: Psihologija psov
Kljub močno genetsko pogojenim osebnostnim nagnjenjem pa osebnost psa zelo oblikujejo tudi njegove zgodnje izkušnje.
- Rezultati testiranj so pokazali, da so vsi testirani psi opravili tudi test temperamenta za mladičke, iz katerega je bilo razvidno, da imajo ustrezne osebnostne lastnosti za opravljanje naloge, za katero so bili vzrejeni.
- Tega, kakšna bo njihova osebnost, ni dokončno določila njihova genetska dediščina, ampak njihova življenjska zgodovina.
- Pasma in vzreja vplivata na spremembe, vendar v bistvu bolj pripomoreta k določenemu temperamentu psa oz. ga predvidevata.
- Večja razlika je med posameznimi psi znotraj katere koli pasme, kot med pasmami in sorodstvenimi rodovi.
Z opazovanjem osebnosti obeh staršev naj bi dobili veliko informacij o predispozicijah in potencialni osebnosti mladičkov.
- To nas lahko navsezadnje pripelje do legel, za katere je najbolj verjetno, da bodo imela popolnega mladička, ki bo ustrezal našim zahtevam.
- Pri izbiranju mladička v leglu je pomemben njegov spol. Samčki so bolj stabilni, manj plašljivi, se bolj ženejo in so bolj motivirani za opravljanje nalog. Hkrati pa so nagnjeni k večji socialni dominantnosti, so bolj nagnjeni k samoobrambi in se na grožnje bolj verjetno odzivajo z agresijo.
Če si od bliže pogledamo razlike med mladički, ugotavljamo naslednje:
- Večji mladički v leglu so bolj dominantni, imajo več energije in se redkeje odzivajo na negativne dogodke, odrasli pa bodo močneje obrambno reagirali. Čeprav razlike v velikosti napovedujejo za oba spola, je njihov pomen še veliko večji pri samičkah.
- Najbolj razdražljivi in plašljivi mladički v leglu zelo verjetno odrastejo v najbolj plašljive in razdražljive odrasle pse. Skrajnost teh razlik je odvisna od zgodnjih pogojev pri vzgoji in od stopnje socializacije pri mladičkih, ko so enkrat zunaj legla in v novem domu.
- Geni vplivajo na osebnost mladička, vendar večji del pasje osebnosti dokončno oblikujeta vzreditelj in novi lastnik z izkušnjami in socializacijo, ki mu jih nudita v zgodnjem obdobju njegovega življenja.